M22 Kliniken ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 789 243 | 1 709 340 | 687 330 | 210 352 |
| Summa anläggningstillgångar | 386 450 | 0 | 55 408 | 43 535 |
| Summa tillgångar | 1 175 693 | 1 709 340 | 742 738 | 253 887 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 454 570 | 711 975 | 478 547 | 170 373 |
| Långfristiga skulder | 24 457 | 24 457 | 24 457 | 24 457 |
| Summa skulder | 479 027 | 736 432 | 503 004 | 194 830 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 671 666 | 476 242 | −533 174 | −180 678 |
| Summa eget kapital | 696 666 | 972 908 | 239 734 | 59 057 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 104 696 | 1 872 737 | 981 451 | 565 762 |
| Rörelseresultat | 846 505 | 603 999 | −528 442 | −176 805 |
| EBITDA | 853 055 | 603 999 | −524 485 | −164 932 |
| Resultat före skatt | 846 539 | 604 159 | −533 174 | −180 678 |
| Årets resultat | 671 666 | 476 242 | −533 174 | −180 678 |
| Personalkostnader | 144 549 | 1 092 540 | 1 471 313 | 686 056 |
| Avskrivningar | 6 550 | 0 | 3 957 | 11 873 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | 200 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: M22 Kliniken AB
Översikt
M22 Kliniken AB (org.nr 559346-8720) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 565 762 kr, vilket är 42,4 % mindre än året innan (981 451 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 20,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 180 678 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 282 881 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 253 887 kr och det egna kapitalet 59 057 kr (soliditet 23,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.