MT svets och underhåll ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 533 354 | 757 421 | 498 970 | 674 849 |
| Summa anläggningstillgångar | 141 625 | 235 484 | 294 434 | 209 134 |
| Summa tillgångar | 674 979 | 992 905 | 793 404 | 883 983 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 280 955 | 438 829 | 234 873 | 324 050 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 280 955 | 438 829 | 234 873 | 324 050 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 369 024 | 340 052 | 184 455 | 201 402 |
| Summa eget kapital | 394 024 | 554 076 | 558 531 | 559 933 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 951 000 | 2 204 000 | 2 153 000 | 2 480 000 |
| Rörelseresultat | 464 811 | 428 009 | 237 045 | 254 312 |
| EBITDA | 477 686 | 463 150 | 321 095 | 339 612 |
| Resultat före skatt | 464 811 | 428 430 | 233 845 | 253 789 |
| Årets resultat | 369 024 | 340 052 | 184 455 | 201 402 |
| Personalkostnader | 1 320 028 | 1 594 045 | 1 661 468 | 1 943 009 |
| Avskrivningar | 12 875 | 35 141 | 84 050 | 85 300 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 180 000 | 200 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MT svets och underhåll AB
Översikt
MT svets och underhåll AB (org.nr 559346-3556) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Slottsbron. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 480 000 kr, vilket är 15,2 % mer än året innan (2 153 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 201 402 kr (8,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 240 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 883 983 kr och det egna kapitalet 559 933 kr (soliditet 63,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.