Reckless Media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 283 231 | 68 260 | 45 718 | 132 466 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 199 957 | 155 224 | 110 491 |
| Summa tillgångar | 283 231 | 268 217 | 200 942 | 242 957 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 74 884 | 149 408 | 157 351 | 69 809 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 129 884 | 149 408 | 157 351 | 69 809 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 128 347 | −34 538 | −75 218 | 129 556 |
| Summa eget kapital | 153 347 | 118 809 | 43 591 | 173 148 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 440 611 | 274 361 | 136 653 | 386 980 |
| Rörelseresultat | 218 517 | −88 575 | −73 179 | 137 687 |
| EBITDA | — | −64 857 | −28 446 | 182 420 |
| Resultat före skatt | 163 088 | −34 538 | −75 218 | 137 099 |
| Årets resultat | 128 347 | −34 538 | −75 218 | 129 556 |
| Personalkostnader | 102 903 | 0 | 23 295 | 24 535 |
| Avskrivningar | — | 23 718 | 44 733 | 44 733 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 0 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Reckless Media AB
Översikt
Reckless Media AB (org.nr 559345-1379) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Vendelsö. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 386 980 kr, vilket är 183 % mer än året innan (136 653 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 129 556 kr (33,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 242 957 kr och det egna kapitalet 173 148 kr (soliditet 71,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.