Stenhus Vaggeryd Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 088 789 | 3 402 561 | 835 862 | 2 053 860 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 643 192 | 19 915 232 | 19 497 167 | 18 994 068 |
| Summa tillgångar | 22 731 981 | 23 317 793 | 20 333 029 | 21 047 928 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 22 665 541 | 22 991 807 | 20 318 389 | 17 602 382 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 3 396 617 |
| Summa skulder | 22 665 541 | 22 991 807 | 20 318 389 | 20 998 999 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −708 560 | 259 546 | −675 347 | −1 065 711 |
| Summa eget kapital | 66 440 | 325 986 | 14 640 | 48 929 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 132 000 | 5 107 000 | 4 960 000 | 4 400 000 |
| Rörelseresultat | 85 825 | 1 827 591 | 808 601 | 253 959 |
| EBITDA | 518 663 | 2 555 551 | 1 553 066 | 1 023 301 |
| Resultat före skatt | −708 560 | 513 753 | −619 595 | −1 036 668 |
| Årets resultat | −708 560 | 259 546 | −675 347 | −1 065 711 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 432 838 | 727 960 | 744 465 | 769 342 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stenhus Vaggeryd Fastighets AB
Översikt
Stenhus Vaggeryd Fastighets AB (org.nr 559344-6635) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 400 000 kr, vilket är 11,3 % mindre än året innan (4 960 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 065 711 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 21 047 928 kr och det egna kapitalet 48 929 kr (soliditet 0,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.