Järnbruket Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 344 714 | 455 062 | 118 994 | 333 533 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 341 397 | 4 311 745 | 7 445 278 | 10 466 987 |
| Summa tillgångar | 4 686 111 | 4 766 807 | 7 564 272 | 10 800 520 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 286 934 | 377 719 | 513 317 | 801 433 |
| Långfristiga skulder | 4 172 006 | 4 092 002 | 6 910 422 | 9 646 484 |
| Summa skulder | 4 458 940 | 4 469 721 | 7 423 739 | 10 447 917 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 202 171 | 69 915 | −156 553 | 212 070 |
| Summa eget kapital | 227 171 | 297 086 | 140 533 | 352 603 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 894 000 | 1 049 000 | 1 387 000 | 2 508 000 |
| Rörelseresultat | 414 940 | 332 650 | 131 846 | 592 064 |
| EBITDA | 484 213 | 418 552 | 250 630 | 763 757 |
| Resultat före skatt | 262 685 | 97 378 | −156 553 | 237 455 |
| Årets resultat | 202 171 | 69 915 | −156 553 | 212 070 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 69 273 | 85 902 | 118 784 | 171 693 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Järnbruket Fastigheter AB
Översikt
Järnbruket Fastigheter AB (org.nr 559344-6510) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 508 000 kr, vilket är 80,8 % mer än året innan (1 387 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 41,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 212 070 kr (8,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 800 520 kr och det egna kapitalet 352 603 kr (soliditet 3,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.