Motala Innerstaden 1:103 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 537 514 | 3 411 325 | 5 144 987 | 2 756 124 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 949 188 | 5 874 843 | 5 800 498 | 5 726 153 |
| Summa tillgångar | 6 486 702 | 9 286 168 | 10 945 485 | 8 482 277 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 6 282 537 | 7 944 485 | 9 909 586 | 7 469 474 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 282 537 | 8 280 485 | 9 939 586 | 7 469 474 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 179 165 | 801 518 | 217 | 6 904 |
| Summa eget kapital | 204 165 | 1 005 683 | 1 005 899 | 1 012 803 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 764 000 | 2 375 000 | 2 275 000 | 2 067 542 |
| Rörelseresultat | 230 701 | 1 607 690 | 1 179 410 | 731 136 |
| EBITDA | 257 588 | 1 682 035 | 1 253 755 | 805 481 |
| Resultat före skatt | 225 646 | 1 009 308 | 3 144 | 12 583 |
| Årets resultat | 179 165 | 801 518 | 217 | 6 904 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 26 887 | 74 345 | 74 345 | 74 345 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Motala Innerstaden 1:103 AB
Översikt
Motala Innerstaden 1:103 AB (org.nr 559342-7866) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 067 542 kr, vilket är 9,1 % mindre än året innan (2 275 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 6 904 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 482 277 kr och det egna kapitalet 1 012 803 kr (soliditet 11,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 7 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.