Levarn ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 60 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 261 327 | 125 342 | 127 458 | 126 309 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 261 327 | 125 342 | 127 458 | 126 309 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 106 760 | 19 715 | 40 827 | 73 284 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 144 760 | 57 715 | 60 827 | 73 284 |
| Aktiekapital | 25 002 | 25 002 | 25 002 | 25 002 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 91 565 | 11 060 | −996 | −13 606 |
| Summa eget kapital | 116 567 | 67 627 | 66 631 | 53 025 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 190 000 | 34 000 | 15 000 | 1 000 |
| Rörelseresultat | 153 320 | 13 654 | −18 755 | −33 685 |
| Resultat före skatt | 115 320 | 14 075 | −995 | −13 606 |
| Årets resultat | 91 565 | 11 060 | −996 | −13 606 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 60 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Levarn AB
Översikt
Levarn AB (org.nr 559342-6660) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 000 kr, vilket är 93,3 % mindre än året innan (15 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 82,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 13 606 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 126 309 kr och det egna kapitalet 53 025 kr (soliditet 42,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.