Lycksele Nya Glasmästeri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2023
| 2022 | 2023 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 302 046 | 2 016 395 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 987 602 | 2 648 266 |
| Summa tillgångar | 4 289 648 | 4 664 661 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 276 002 | 1 158 817 |
| Långfristiga skulder | 1 245 034 | 25 193 |
| Summa skulder | 3 269 036 | 2 523 472 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 970 612 | 1 120 577 |
| Summa eget kapital | 1 020 612 | 2 141 189 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 7 308 000 | 8 062 000 |
| Rörelseresultat | 2 010 757 | 2 044 914 |
| EBITDA | 2 385 805 | 2 718 558 |
| Resultat före skatt | 1 170 019 | 1 413 665 |
| Årets resultat | 970 612 | 1 120 577 |
| Personalkostnader | 1 764 870 | 2 183 728 |
| Avskrivningar | 375 048 | 673 644 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lycksele Nya Glasmästeri AB
Översikt
Lycksele Nya Glasmästeri AB (org.nr 559342-3964) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Lycksele. Bransch enligt SCB: glasmästeriarbeten (SNI 43342).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 8 062 000 kr, vilket är 10,3 % mer än året innan (7 308 000 kr). Årets resultat 2023 var en vinst på 1 120 577 kr (13,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2023: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 687 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 4 664 661 kr och det egna kapitalet 2 141 189 kr (soliditet 45,9 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.