MD Services ABAktiv

559341-8147AktiebolagRegistrerat 2021MÄRSTA

Finansiell översikt

2 681 000 kr+95,7%
Omsättning 2025/26
+54,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
01 mn2 mn3 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2022/23

Föreslagen utdelning 40 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar77 530108 800122 642113 517240 991
Summa anläggningstillgångar320 889629 269459 878402 393781 440
Summa tillgångar398 419738 069582 520515 9101 022 431
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder−32 211−13 37118 3565 122−74 060
Långfristiga skulder228 421337 5930—625 198
Summa skulder196 210324 22218 3565 122551 138
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)1 03041 637150 3171 624115 506
Summa eget kapital202 209413 847564 164510 788471 293
Resultaträkning
Nettoomsättning466 0001 023 0001 450 0001 370 0002 681 000
Rörelseresultat5 55278 263205 3301 736173 832
EBITDA17 226148 220262 81559 221369 192
Resultat före skatt2 20652 697189 9802 217145 979
Årets resultat1 03041 637150 3171 624115 506
Personalkostnader252 982440 262651 842451 479664 613
Avskrivningar11 67469 95757 48557 485195 360
Övriga nyckeltal
Anställda11222
Föreslagen utdelning—40 000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: MD Services AB

Översikt

MD Services AB (org.nr 559341-8147) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 681 000 kr, vilket är 95,7 % mer än året innan (1 370 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 115 506 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 340 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 022 431 kr och det egna kapitalet 471 293 kr (soliditet 46,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag