Hedlins fastighetsutveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 254 977 | 382 699 | 519 344 | 527 871 | 432 478 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 254 977 | 382 699 | 519 344 | 527 871 | 432 478 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 111 130 | 89 115 | 130 730 | 222 989 | 185 263 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 111 130 | 89 115 | 130 730 | 222 989 | 185 263 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 118 847 | 149 737 | 195 030 | 216 268 | 142 333 |
| Summa eget kapital | 143 847 | 293 584 | 388 614 | 304 882 | 247 215 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 275 769 | 1 204 208 | 1 483 011 | 1 769 379 | 1 604 434 |
| Rörelseresultat | 149 722 | 190 754 | 249 225 | 286 680 | 194 683 |
| Resultat före skatt | 149 722 | 190 710 | 249 593 | 286 612 | 194 069 |
| Årets resultat | 118 847 | 149 737 | 195 030 | 216 268 | 142 333 |
| Personalkostnader | 89 738 | 775 161 | 866 435 | 967 693 | 913 275 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 300 000 | 200 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hedlins fastighetsutveckling AB
Översikt
Hedlins fastighetsutveckling AB (org.nr 559341-6349) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skepplanda. Bransch enligt SCB: övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 604 434 kr, vilket är 9,3 % mindre än året innan (1 769 379 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 55,3 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 142 333 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 604 434 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 432 478 kr och det egna kapitalet 247 215 kr (soliditet 57,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.