Restaurang Burda Tullinge ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | 377 143 | 4 682 | 87 | 187 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 0 | 377 143 | 4 682 | 87 | 187 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 185 527 | 52 864 | 50 000 | 51 100 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 185 527 | 52 864 | 50 000 | 51 100 |
| Aktiekapital | 0 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 166 616 | −239 798 | −1 731 | −1 000 |
| Summa eget kapital | 0 | 191 616 | −48 182 | −49 913 | −50 913 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 6 314 966 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | −1 373 677 | −229 944 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | 209 844 | −239 798 | −1 731 | −32 |
| Årets resultat | 0 | 166 616 | −239 798 | −1 731 | −1 000 |
| Personalkostnader | 0 | 3 523 823 | 4 962 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Restaurang Burda Tullinge AB
Översikt
Restaurang Burda Tullinge AB (org.nr 559340-1945) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Tullinge. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 1 000 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−50 913 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.