RH Tech Group ABAktiv

559339-0767AktiebolagRegistrerat 2021STAFFANSTORP

Finansiell översikt

358 000 kr−15,8%
Omsättning 2025/26
−4,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2025/26100 000 kr
2024/25209 550 kr
2023/24204 325 kr
2022/23195 250 kr
2021/22187 550 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar377 994755 792651 368417 752212 955
Summa anläggningstillgångar—————
Summa tillgångar377 994755 792651 368417 752212 955
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder32 119163 379104 72739 42123 440
Långfristiga skulder—————
Summa skulder32 119163 379104 72739 42123 440
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)320 875434 088149 47936 01420 734
Summa eget kapital345 875592 413546 641378 331189 515
Resultaträkning
Nettoomsättning426 000606 000481 000425 000358 000
Rörelseresultat404 123546 303187 17445 25525 966
Resultat före skatt404 123546 625188 08545 33526 081
Årets resultat320 875434 088149 47936 01420 734
Personalkostnader10 7767 766124 844172 356143 282
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda00111
Föreslagen utdelning187 550195 250204 325209 550100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: RH Tech Group AB

Översikt

RH Tech Group AB (org.nr 559339-0767) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Staffanstorp. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 358 000 kr, vilket är 15,8 % mindre än året innan (425 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 20 734 kr (5,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 358 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 212 955 kr och det egna kapitalet 189 515 kr (soliditet 89,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag