Ola Isaksson Editorial and communication ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 297 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 704 053 | 1 099 993 | 1 442 329 | 1 547 896 | 1 664 423 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 704 053 | 1 099 993 | 1 442 329 | 1 547 896 | 1 664 423 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 99 903 | 130 656 | 159 230 | 81 332 | 44 451 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 99 903 | 130 656 | 159 230 | 81 332 | 44 451 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 579 150 | 552 737 | 508 762 | 383 465 | 376 408 |
| Summa eget kapital | 604 150 | 969 337 | 1 283 099 | 1 466 564 | 1 619 972 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 966 000 | 838 000 | 866 000 | 796 000 | 1 076 000 |
| Rörelseresultat | 729 492 | 696 373 | 621 020 | 469 462 | 470 771 |
| Resultat före skatt | 729 486 | 696 312 | 641 586 | 483 407 | 474 093 |
| Årets resultat | 579 150 | 552 737 | 508 762 | 383 465 | 376 408 |
| Personalkostnader | 147 904 | 43 700 | 160 175 | 234 844 | 530 320 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 187 550 | 195 000 | 200 000 | 200 000 | 297 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ola Isaksson Editorial and communication AB
Översikt
Ola Isaksson Editorial and communication AB (org.nr 559339-0700) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: pR och kommunikation (SNI 73300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 076 000 kr, vilket är 35,2 % mer än året innan (796 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 376 408 kr (35,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 076 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 664 423 kr och det egna kapitalet 1 619 972 kr (soliditet 97,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 297 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.