VMFE Värmdö Mark & FastighetsEntreprenad ABAktiv

559338-6534AktiebolagRegistrerat 2021RUNMARÖ

Finansiell översikt

822 839 kr−25,2%
Omsättning 2023/24
−10,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2023/24
0500 tusen1 mn1,5 mn2021/222022/232023/24

Nyckeltal

2023/24
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen2021/222022/232023/24
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
2021/222022/232023/24
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar131 94995 97195 872
Summa anläggningstillgångar27 20020 40022 396
Summa tillgångar159 149116 371118 268
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder111 20976 44179 303
Långfristiga skulder———
Summa skulder111 20976 44179 303
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)22 940−33 010−965
Summa eget kapital47 94039 93038 965
Resultaträkning
Nettoomsättning1 031 0901 099 730822 839
Rörelseresultat28 894−28 3701 195
EBITDA35 694−21 57012 387
Resultat före skatt28 891−33 010−965
Årets resultat22 940−33 010−965
Personalkostnader670 238445 467298 657
Avskrivningar6 8006 80011 192
Övriga nyckeltal
Anställda221
Föreslagen utdelning—00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: VMFE Värmdö Mark & FastighetsEntreprenad AB

Översikt

VMFE Värmdö Mark & FastighetsEntreprenad AB (org.nr 559338-6534) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Runmarö. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 822 839 kr, vilket är 25,2 % mindre än året innan (1 099 730 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,7 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 965 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 822 839 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 118 268 kr och det egna kapitalet 38 965 kr (soliditet 32,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i RUNMARÖ