Svealands Markteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 92 500 | 282 139 | 223 339 | 153 843 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 466 | 405 466 | 427 900 | 418 331 |
| Summa tillgångar | 112 966 | 687 605 | 651 239 | 572 174 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 90 000 | 162 430 | 79 336 | 16 800 |
| Långfristiga skulder | — | 390 000 | 430 000 | 370 000 |
| Summa skulder | 90 000 | 578 314 | 509 336 | 386 800 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 034 | 86 325 | 32 612 | 43 471 |
| Summa eget kapital | 22 966 | 109 291 | 141 903 | 185 374 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 92 000 | 228 000 | 364 000 | 627 000 |
| Rörelseresultat | −2 034 | 101 520 | 15 284 | 55 103 |
| EBITDA | 2 500 | 106 520 | 34 000 | 64 672 |
| Resultat före skatt | −2 034 | 100 641 | 41 467 | 54 856 |
| Årets resultat | −2 034 | 86 325 | 32 612 | 43 471 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 4 534 | 5 000 | 18 716 | 9 569 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Svealands Markteknik AB
Översikt
Svealands Markteknik AB (org.nr 559338-5643) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Rånäs. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 627 000 kr, vilket är 72,3 % mer än året innan (364 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 89,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 43 471 kr (6,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 572 174 kr och det egna kapitalet 185 374 kr (soliditet 32,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.