CE Invest Borås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 8 829 | 280 054 | 1 455 490 | 1 641 606 |
| Summa anläggningstillgångar | 96 524 | 72 024 | 47 524 | 391 534 |
| Summa tillgångar | 105 353 | 352 078 | 1 503 014 | 2 033 140 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 10 000 | 391 722 | 398 656 | 209 981 |
| Långfristiga skulder | 135 698 | 0 | — | 32 275 |
| Summa skulder | 145 698 | 391 722 | 398 656 | 242 256 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −65 345 | 701 | 144 002 | −1 544 697 |
| Summa eget kapital | −40 345 | −39 644 | 1 104 358 | 1 790 884 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | 891 459 | 301 000 | 87 000 |
| Rörelseresultat | −164 508 | 700 592 | 197 157 | −1 528 344 |
| EBITDA | −138 532 | 725 092 | 221 657 | −1 468 831 |
| Resultat före skatt | −65 345 | 701 | 178 389 | −1 544 697 |
| Årets resultat | −65 345 | 701 | 144 002 | −1 544 697 |
| Personalkostnader | — | 47 322 | 0 | 667 861 |
| Avskrivningar | 25 976 | 24 500 | 24 500 | 59 513 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: CE Invest Borås AB
Översikt
CE Invest Borås AB (org.nr 559338-5262) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 87 000 kr, vilket är 71,1 % mindre än året innan (301 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 68,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 544 697 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 033 140 kr och det egna kapitalet 1 790 884 kr (soliditet 88,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.