UPPSALA RÖR-TJÄNSTER ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 425 784 | 249 006 | 143 749 | 145 358 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 425 784 | 249 006 | 143 749 | 145 358 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 121 295 | 28 058 | −2 776 | 20 723 |
| Långfristiga skulder | 196 078 | 149 019 | 119 150 | 72 818 |
| Summa skulder | 317 373 | 177 077 | 116 374 | 93 541 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 83 411 | −36 482 | −44 554 | 24 442 |
| Summa eget kapital | 108 411 | 71 929 | 27 375 | 51 817 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 508 000 | 703 000 | 393 000 | 299 000 |
| Rörelseresultat | 110 076 | −19 752 | −31 104 | 35 272 |
| Resultat före skatt | 105 051 | −36 482 | −44 554 | 24 442 |
| Årets resultat | 83 411 | −36 482 | −44 554 | 24 442 |
| Personalkostnader | 129 803 | 194 350 | 20 850 | 1 193 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: UPPSALA RÖR-TJÄNSTER AB
Översikt
UPPSALA RÖR-TJÄNSTER AB (org.nr 559338-2624) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 299 000 kr, vilket är 23,9 % mindre än året innan (393 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 24 442 kr (8,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 145 358 kr och det egna kapitalet 51 817 kr (soliditet 35,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.