Sparvax Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 217 027 | 47 731 | 455 173 | 568 030 |
| Summa anläggningstillgångar | 46 875 | 39 375 | 19 375 | 11 875 |
| Summa tillgångar | 263 902 | 87 106 | 474 548 | 579 905 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 201 675 | 21 356 | 230 259 | 358 717 |
| Långfristiga skulder | 0 | 20 000 | 20 000 | 0 |
| Summa skulder | 201 674 | 41 356 | 250 259 | 358 717 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 37 228 | −16 478 | 178 539 | −3 101 |
| Summa eget kapital | 62 228 | 45 750 | 224 289 | 221 188 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 919 924 | 148 524 | 980 802 | 1 679 867 |
| Rörelseresultat | 48 428 | −16 319 | 226 348 | −462 |
| EBITDA | 51 553 | −8 819 | 233 848 | 7 038 |
| Resultat före skatt | 47 801 | −16 478 | 226 427 | −304 |
| Årets resultat | 37 228 | −16 478 | 178 539 | −3 101 |
| Personalkostnader | 532 095 | 39 923 | 356 022 | 739 598 |
| Avskrivningar | 3 125 | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sparvax Holding AB
Översikt
Sparvax Holding AB (org.nr 559337-8697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 679 867 kr, vilket är 71,3 % mer än året innan (980 802 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 101 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 839 934 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 579 905 kr och det egna kapitalet 221 188 kr (soliditet 38,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.