Bygg & Marktjänst Reftele ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 865 366 | 684 422 | 72 035 | 123 610 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 280 000 | 605 000 |
| Summa tillgångar | 865 366 | 684 422 | 352 035 | 728 610 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 315 552 | 249 767 | 79 855 | 436 655 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 415 552 | 349 767 | 79 855 | 436 655 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 424 814 | 79 841 | −62 476 | 19 775 |
| Summa eget kapital | 449 814 | 334 655 | 272 180 | 291 955 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 319 345 | 1 380 219 | 236 684 | 177 747 |
| Rörelseresultat | 634 954 | 100 902 | −160 079 | 19 549 |
| Resultat före skatt | 535 013 | 101 026 | −62 476 | 19 775 |
| Årets resultat | 424 814 | 79 841 | −62 476 | 19 775 |
| Personalkostnader | 370 630 | 461 471 | 28 036 | 16 341 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 195 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bygg & Marktjänst Reftele AB
Översikt
Bygg & Marktjänst Reftele AB (org.nr 559337-4670) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Reftele. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 177 747 kr, vilket är 24,9 % mindre än året innan (236 684 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 57,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 19 775 kr (11,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 728 610 kr och det egna kapitalet 291 955 kr (soliditet 40,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.