Hökensås Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 424 588 | 554 289 | 506 062 | 684 911 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 558 337 | 4 480 320 | 11 837 979 | 11 636 579 |
| Summa tillgångar | 4 982 925 | 5 034 609 | 12 344 041 | 12 321 490 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 222 251 | 207 634 | 1 044 160 | 1 001 852 |
| Långfristiga skulder | 3 760 800 | 3 519 150 | 9 650 781 | 9 400 557 |
| Summa skulder | 3 983 051 | 3 726 784 | 10 694 941 | 10 402 409 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 181 217 | 307 951 | 341 276 | 269 981 |
| Summa eget kapital | 999 874 | 1 307 825 | 1 649 100 | 1 919 081 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 749 000 | 893 000 | 1 397 000 | 1 834 000 |
| Rörelseresultat | 339 891 | 519 218 | 680 955 | 718 749 |
| EBITDA | 415 507 | 597 235 | 830 946 | 920 149 |
| Resultat före skatt | 208 188 | 388 418 | 430 290 | 340 867 |
| Årets resultat | 181 217 | 307 951 | 341 276 | 269 981 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 75 616 | 78 017 | 149 991 | 201 400 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hökensås Fastigheter AB
Översikt
Hökensås Fastigheter AB (org.nr 559336-0422) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Habo. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 834 000 kr, vilket är 31,3 % mer än året innan (1 397 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 34,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 269 981 kr (14,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 12 321 490 kr och det egna kapitalet 1 919 081 kr (soliditet 15,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.