Ersholn Tak & Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 863 296 | 1 141 985 | 961 662 | 1 346 646 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 23 081 |
| Summa tillgångar | 863 296 | 1 141 985 | 961 662 | 1 369 727 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 317 610 | 405 051 | 554 480 | 762 866 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 467 610 | 666 051 | 554 480 | 762 866 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 370 686 | 260 248 | 331 247 | 499 679 |
| Summa eget kapital | 395 686 | 475 934 | 407 182 | 606 861 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 529 000 | 4 965 000 | 5 010 000 | 6 695 000 |
| Rörelseresultat | 617 429 | 440 612 | 163 665 | 638 175 |
| EBITDA | — | — | — | 642 010 |
| Resultat före skatt | 467 349 | 329 492 | 423 098 | 636 994 |
| Årets resultat | 370 686 | 260 248 | 331 247 | 499 679 |
| Personalkostnader | 1 155 565 | 1 604 348 | 1 567 948 | 1 889 545 |
| Avskrivningar | — | — | — | 3 835 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 180 000 | 400 000 | 300 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ersholn Tak & Bygg AB
Översikt
Ersholn Tak & Bygg AB (org.nr 559334-9433) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Mockfjärd. Bransch enligt SCB: takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 695 000 kr, vilket är 33,6 % mer än året innan (5 010 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 499 679 kr (7,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 347 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 369 727 kr och det egna kapitalet 606 861 kr (soliditet 44,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.