Magnus Hansson Måleri ABAktiv

559334-6447AktiebolagRegistrerat 2021MÖLNDAL

Finansiell översikt

2 683 000 kr−1,7%
Omsättning 2025
+36,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn20212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 322 400 kr.

Historik
2025322 400 kr
2024307 650 kr
2023235 000 kr
2022195 250 kr
2021187 550 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar742 5991 560 0032 160 9712 466 8552 701 687
Summa anläggningstillgångar—649 936622 452959 200854 400
Summa tillgångar742 5992 209 9392 783 4233 426 0553 556 087
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder195 187515 187313 720537 563423 958
Långfristiga skulder—————
Summa skulder195 187515 187313 720537 563423 958
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)522 4121 334 890970 201651 789551 287
Summa eget kapital547 4121 694 7522 469 7032 888 4923 132 129
Resultaträkning
Nettoomsättning765 0002 694 0002 600 0002 730 0002 683 000
Rörelseresultat658 4391 684 3871 192 802775 380671 356
EBITDA—1 711 8711 220 286880 180776 156
Resultat före skatt658 4391 684 3871 222 730821 221694 597
Årets resultat522 4121 334 890970 201651 789551 287
Personalkostnader10 05310 249708 8601 134 7471 155 278
Avskrivningar—27 48427 484104 800104 800
Övriga nyckeltal
Anställda01111
Föreslagen utdelning187 550195 250235 000307 650322 400

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Magnus Hansson Måleri AB

Översikt

Magnus Hansson Måleri AB (org.nr 559334-6447) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 683 000 kr, vilket är 1,7 % mindre än året innan (2 730 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 36,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 551 287 kr (20,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 683 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 556 087 kr och det egna kapitalet 3 132 129 kr (soliditet 88,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag