Saltsjöbaden Fastighet Stilleryd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 43 905 | 574 482 | 332 134 | 548 887 |
| Summa anläggningstillgångar | 15 460 019 | 15 281 310 | 15 666 723 | 15 000 960 |
| Summa tillgångar | 15 503 924 | 15 855 792 | 15 998 857 | 15 549 847 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 631 134 | 679 737 | 857 240 | 1 016 829 |
| Långfristiga skulder | 13 874 699 | 15 070 180 | 14 933 964 | 14 223 547 |
| Summa skulder | 14 505 833 | 15 749 917 | 15 791 204 | 15 240 376 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −706 248 | 7 784 | 101 778 | 101 819 |
| Summa eget kapital | 998 091 | 105 875 | 207 653 | 309 471 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 403 291 | 1 403 146 | 2 172 312 | 2 003 581 |
| Rörelseresultat | −170 509 | 364 635 | 640 018 | 585 242 |
| EBITDA | −83 328 | 1 065 872 | 1 362 027 | 1 351 547 |
| Resultat före skatt | −706 248 | 7 784 | 101 778 | 101 819 |
| Årets resultat | −706 248 | 7 784 | 101 778 | 101 819 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 87 181 | 701 237 | 722 009 | 766 305 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 900 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Saltsjöbaden Fastighet Stilleryd AB
Översikt
Saltsjöbaden Fastighet Stilleryd AB (org.nr 559334-1349) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Karlshamn. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 003 581 kr, vilket är 7,8 % mindre än året innan (2 172 312 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 70,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 101 819 kr (5,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 549 847 kr och det egna kapitalet 309 471 kr (soliditet 2,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.