Some Insights ABAktiv

559333-6802AktiebolagRegistrerat 2021HUDDINGE

Finansiell översikt

2 485 000 kr−5,3%
Omsättning 2025/26
+16,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
02 mn4 mn6 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
2025/260 kr
2024/25580 000 kr
2023/24186 000 kr
2022/230 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar804 4231 482 9891 127 8151 299 196
Summa anläggningstillgångar————
Summa tillgångar804 4231 482 9891 127 8151 299 196
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder663 0141 067 107513 4041 184 827
Långfristiga skulder————
Summa skulder698 0141 190 107513 4041 209 827
Aktiekapital30 00030 00030 00030 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)76 409186 473507 52954 958
Summa eget kapital106 409292 882614 41189 369
Resultaträkning
Nettoomsättning1 563 0004 035 0002 624 0002 485 000
Rörelseresultat133 457325 183515 88896 381
Resultat före skatt98 457241 225646 55271 172
Årets resultat76 409186 473507 52954 958
Personalkostnader56 109764 337460 3420
Avskrivningar————
Övriga nyckeltal
Anställda—210
Föreslagen utdelning0186 000580 0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Some Insights AB

Översikt

Some Insights AB (org.nr 559333-6802) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Huddinge. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 485 000 kr, vilket är 5,3 % mindre än året innan (2 624 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 54 958 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 299 196 kr och det egna kapitalet 89 369 kr (soliditet 6,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag