Valterängen Bygg & Fastighetsförvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 80 099 | 54 651 | 54 885 |
| Summa anläggningstillgångar | 945 694 | 884 842 | 764 902 |
| Summa tillgångar | 1 025 793 | 939 493 | 819 787 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 23 616 | 61 820 | 61 561 |
| Långfristiga skulder | 650 000 | 650 000 | 650 000 |
| Summa skulder | 673 616 | 711 820 | 711 561 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −179 641 | −124 504 | −119 447 |
| Summa eget kapital | 352 177 | 227 673 | 108 226 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 62 962 | 51 630 | 59 000 |
| Rörelseresultat | −174 681 | −119 508 | −114 427 |
| EBITDA | −77 830 | −2 977 | 5 513 |
| Resultat före skatt | −179 641 | −124 504 | −119 447 |
| Årets resultat | −179 641 | −124 504 | −119 447 |
| Personalkostnader | 987 | 0 | — |
| Avskrivningar | 96 851 | 116 531 | 119 940 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Valterängen Bygg & Fastighetsförvaltning AB
Översikt
Valterängen Bygg & Fastighetsförvaltning AB (org.nr 559333-4971) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 59 000 kr, vilket är 14,3 % mer än året innan (51 630 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 119 447 kr. Företaget har gått med förlust under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 819 787 kr och det egna kapitalet 108 226 kr (soliditet 13,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.