Teklink ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 297 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 580 482 | 1 029 379 | 816 573 | 888 663 | 1 193 158 |
| Summa anläggningstillgångar | 463 002 | 116 002 | 584 002 | 752 002 | 1 046 882 |
| Summa tillgångar | 1 043 484 | 1 145 381 | 1 400 575 | 1 640 665 | 2 240 040 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 398 473 | 261 722 | 124 924 | 349 944 | 337 303 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 416 057 | 293 431 | 351 422 | 757 446 | 724 803 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 602 427 | 411 523 | 476 203 | 440 066 | 972 018 |
| Summa eget kapital | 627 427 | 851 950 | 1 049 153 | 883 219 | 1 515 237 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 315 197 | 1 678 517 | 2 004 195 | 2 042 911 | 3 094 369 |
| Rörelseresultat | 776 799 | 543 485 | 791 009 | 723 612 | 1 098 708 |
| EBITDA | 798 799 | 565 485 | 823 009 | 755 612 | 1 130 708 |
| Resultat före skatt | 759 215 | 518 066 | 600 762 | 555 176 | 1 209 031 |
| Årets resultat | 602 427 | 411 523 | 476 203 | 440 066 | 972 018 |
| Personalkostnader | 345 653 | 691 046 | 785 987 | 832 847 | 1 391 200 |
| Avskrivningar | 22 000 | 22 000 | 32 000 | 32 000 | 32 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 187 000 | 279 000 | 297 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Teklink AB
Översikt
Teklink AB (org.nr 559333-3577) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 094 369 kr, vilket är 51,5 % mer än året innan (2 042 911 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 972 018 kr (31,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 547 185 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 240 040 kr och det egna kapitalet 1 515 237 kr (soliditet 67,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.