Valmark Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 42 248 | 34 287 | 157 851 | 782 065 |
| Summa anläggningstillgångar | 346 082 | 266 082 | 216 082 | 259 332 |
| Summa tillgångar | 388 330 | 300 369 | 373 933 | 1 041 397 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 18 477 | 60 793 | 232 913 | 576 962 |
| Långfristiga skulder | 306 568 | 145 000 | 0 | — |
| Summa skulder | 325 045 | 205 793 | 232 913 | 622 294 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 38 285 | 31 291 | 46 444 | 278 083 |
| Summa eget kapital | 63 285 | 94 576 | 141 020 | 419 103 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 587 000 | 1 317 000 | 3 852 000 | 6 781 000 |
| Rörelseresultat | 49 688 | 41 313 | 61 192 | 409 659 |
| EBITDA | 103 606 | 121 313 | 141 192 | 511 409 |
| Resultat före skatt | 48 894 | 39 553 | 58 641 | 356 455 |
| Årets resultat | 38 285 | 31 291 | 46 444 | 278 083 |
| Personalkostnader | 307 509 | 387 552 | 1 230 358 | 2 401 787 |
| Avskrivningar | 53 918 | 80 000 | 80 000 | 101 750 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Valmark Förvaltning AB
Översikt
Valmark Förvaltning AB (org.nr 559333-3437) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: mobil restaurangverksamhet (SNI 56120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 781 000 kr, vilket är 76,0 % mer än året innan (3 852 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 62,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 278 083 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 130 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 041 397 kr och det egna kapitalet 419 103 kr (soliditet 40,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.