Enilorac ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 300 425 | 28 926 | 689 067 | 19 991 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 950 500 | 26 309 900 | 40 714 709 | 38 585 209 |
| Summa tillgångar | 14 250 925 | 26 338 826 | 41 403 776 | 38 605 200 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 12 046 | 67 667 | 252 600 | 139 867 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 12 046 | 67 667 | 252 600 | 139 867 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 236 121 | −4 760 120 | −6 469 483 | −8 698 843 |
| Summa eget kapital | 14 238 879 | 26 271 159 | 41 151 176 | 38 465 333 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | — | 750 | 0 |
| Rörelseresultat | −46 621 | −1 194 978 | −1 898 164 | −2 027 502 |
| Resultat före skatt | −3 236 121 | −4 760 120 | −6 469 483 | −8 698 843 |
| Årets resultat | −3 236 121 | −4 760 120 | −6 469 483 | −8 698 843 |
| Personalkostnader | 0 | 1 154 182 | 1 896 307 | 2 025 403 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Enilorac AB
Översikt
Enilorac AB (org.nr 559331-5582) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Husum. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 8 698 843 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 605 200 kr och det egna kapitalet 38 465 333 kr (soliditet 99,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.