Pontus Lindberg Fordonservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 852 340 | 1 238 463 | 1 151 297 | 1 388 214 |
| Summa anläggningstillgångar | 205 379 | 173 174 | 212 784 | 208 510 |
| Summa tillgångar | 1 057 719 | 1 411 637 | 1 364 081 | 1 596 724 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 555 054 | 819 395 | 525 892 | 447 892 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 695 054 | 986 395 | 769 892 | 801 892 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 337 665 | 62 577 | 168 947 | 250 643 |
| Summa eget kapital | 362 665 | 425 242 | 594 189 | 794 832 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 995 000 | 3 648 000 | 3 522 000 | 3 997 000 |
| Rörelseresultat | 566 154 | 106 001 | 298 530 | 430 981 |
| EBITDA | 647 350 | 169 582 | 387 920 | 541 651 |
| Resultat före skatt | 426 148 | 79 924 | 217 027 | 319 306 |
| Årets resultat | 337 665 | 62 577 | 168 947 | 250 643 |
| Personalkostnader | 240 148 | 476 851 | 475 098 | 478 793 |
| Avskrivningar | 81 196 | 63 581 | 89 390 | 110 670 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 50 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pontus Lindberg Fordonservice AB
Översikt
Pontus Lindberg Fordonservice AB (org.nr 559331-3611) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 997 000 kr, vilket är 13,5 % mer än året innan (3 522 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 250 643 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 997 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 596 724 kr och det egna kapitalet 794 832 kr (soliditet 49,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.