Henrys Grill ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 081 433 | 1 280 001 | 1 129 191 | 446 342 | 518 114 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 2 447 917 | 2 322 917 | 2 197 917 | 2 132 577 |
| Summa tillgångar | 1 081 433 | 3 727 918 | 3 452 108 | 2 644 259 | 2 650 691 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 357 554 | 2 503 258 | 1 554 123 | 415 244 | 162 609 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 552 554 | 2 883 258 | 2 114 123 | 1 125 244 | 872 609 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 503 879 | 465 781 | 493 325 | 381 030 | 259 067 |
| Summa eget kapital | 528 879 | 844 660 | 1 337 985 | 1 519 015 | 1 778 082 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 792 784 | 3 834 370 | 3 879 318 | 3 774 444 | 3 226 192 |
| Rörelseresultat | 829 606 | 772 834 | 803 146 | 633 020 | 331 429 |
| EBITDA | — | 824 917 | 928 146 | 758 020 | 459 569 |
| Resultat före skatt | 634 606 | 587 784 | 623 146 | 483 020 | 330 853 |
| Årets resultat | 503 879 | 465 781 | 493 325 | 381 030 | 259 067 |
| Personalkostnader | 1 279 474 | 1 343 014 | 1 335 850 | 1 504 764 | 1 417 567 |
| Avskrivningar | — | 52 083 | 125 000 | 125 000 | 128 140 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Henrys Grill AB
Översikt
Henrys Grill AB (org.nr 559331-2068) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 226 192 kr, vilket är 14,5 % mindre än året innan (3 774 444 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 259 067 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 806 548 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 650 691 kr och det egna kapitalet 1 778 082 kr (soliditet 67,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.