Atarssons medics ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 285 128 | 859 757 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 285 128 | 859 757 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 254 | 250 621 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 1 254 | 250 621 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 257 922 | 525 262 |
| Summa eget kapital | 283 874 | 609 136 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 379 625 | 990 975 |
| Rörelseresultat | 310 871 | 665 334 |
| Resultat före skatt | 311 296 | 667 243 |
| Årets resultat | 257 922 | 525 262 |
| Personalkostnader | 39 426 | 40 426 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Atarssons medics AB
Översikt
Atarssons medics AB (org.nr 559330-4628) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 990 975 kr, vilket är 161 % mer än året innan (379 625 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 525 262 kr (53,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 990 975 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 859 757 kr och det egna kapitalet 609 136 kr (soliditet 70,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.