Malin Ivarsson Jewelry ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 320 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 976 012 | 2 675 040 | 2 211 231 | 2 511 861 | 2 938 132 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 22 890 | 17 608 | 12 326 | 7 044 |
| Summa tillgångar | 1 976 012 | 2 697 930 | 2 228 839 | 2 524 187 | 2 945 176 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 254 961 | 597 548 | 381 123 | 377 757 | 516 817 |
| Långfristiga skulder | 387 689 | 317 631 | 34 955 | 20 927 | 0 |
| Summa skulder | 1 042 650 | 1 505 179 | 1 099 078 | 1 261 684 | 1 379 817 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 209 642 | 446 389 | 207 011 | 432 742 | 602 856 |
| Summa eget kapital | 933 362 | 1 192 751 | 1 129 761 | 1 262 503 | 1 565 359 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 875 000 | 4 408 000 | 4 345 000 | 4 842 000 | 4 938 000 |
| Rörelseresultat | 265 381 | 754 082 | 350 325 | 695 895 | 754 881 |
| EBITDA | 265 381 | 757 604 | 355 607 | 701 177 | 760 163 |
| Resultat före skatt | 265 381 | 564 200 | 265 253 | 549 714 | 765 161 |
| Årets resultat | 209 642 | 446 389 | 207 011 | 432 742 | 602 856 |
| Personalkostnader | 2 663 | 872 720 | 841 633 | 852 320 | 845 892 |
| Avskrivningar | 0 | 3 522 | 5 282 | 5 282 | 5 282 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 270 000 | 300 000 | 300 000 | 320 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Malin Ivarsson Jewelry AB
Översikt
Malin Ivarsson Jewelry AB (org.nr 559329-9166) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror (SNI 32120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 938 000 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (4 842 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 602 856 kr (12,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 938 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 945 176 kr och det egna kapitalet 1 565 359 kr (soliditet 53,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 320 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.