Enlight skin ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 71 387 | 62 026 | 121 355 | 60 237 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 71 387 | 62 026 | 121 355 | 60 237 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 17 979 | 11 389 | 26 282 | 4 175 |
| Långfristiga skulder | 140 000 | 140 000 | 70 000 | 31 000 |
| Summa skulder | 157 979 | 151 389 | 96 282 | 35 175 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −111 592 | −2 771 | 44 336 | −39 011 |
| Summa eget kapital | −86 592 | −89 363 | 25 073 | 25 062 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 337 000 | 200 000 | 329 000 | 12 000 |
| Rörelseresultat | −111 592 | −2 867 | 44 291 | −38 817 |
| Resultat före skatt | −111 592 | −2 771 | 44 336 | −39 011 |
| Årets resultat | −111 592 | −2 771 | 44 336 | −39 011 |
| Personalkostnader | 75 074 | 4 067 | 64 136 | 9 199 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Enlight skin AB
Översikt
Enlight skin AB (org.nr 559329-5883) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 000 kr, vilket är 96,4 % mindre än året innan (329 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 67,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 39 011 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 60 237 kr och det egna kapitalet 25 062 kr (soliditet 41,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.