Mattspecialisterna Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 361 | 166 | 58 361 | 295 728 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 361 | 166 | 58 361 | 295 728 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | −6 248 | −5 748 | 23 167 | 105 796 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | −6 248 | −5 748 | 23 167 | 105 796 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −14 391 | −4 695 | 29 280 | 154 738 |
| Summa eget kapital | 10 609 | 5 914 | 35 194 | 189 932 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | — | 60 000 | 543 000 |
| Rörelseresultat | −13 734 | −4 696 | 37 579 | 194 939 |
| Resultat före skatt | −14 391 | −4 695 | 37 546 | 194 895 |
| Årets resultat | −14 391 | −4 695 | 29 280 | 154 738 |
| Personalkostnader | — | — | — | 52 036 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mattspecialisterna Sverige AB
Översikt
Mattspecialisterna Sverige AB (org.nr 559329-0264) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: industri- och institutionstvätt (SNI 96101).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 543 000 kr, vilket är 805 % mer än året innan (60 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 154 738 kr (28,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 295 728 kr och det egna kapitalet 189 932 kr (soliditet 64,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.