SMARK Event ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 62 500 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 436 161 | 193 000 | 200 000 | 605 000 | 625 000 |
| Årets resultat | 151 125 | 82 577 | 119 641 | 74 074 | 50 398 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 347 165 | 392 429 | 391 548 | 558 893 | 397 652 |
| Summa skulder | 56 040 | 18 727 | 13 205 | 106 476 | 44 838 |
| Summa eget kapital | 291 125 | 373 702 | 378 343 | 452 417 | 352 814 |
| Anställda | 1 | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 150 000 | 62 500 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SMARK Event AB
Översikt
SMARK Event AB (org.nr 559328-5835) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 625 000 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (605 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 50 398 kr (8,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 625 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 397 652 kr och det egna kapitalet 352 814 kr (soliditet 88,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 62 500 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.