Mustmakarna på Österlen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 000 | 229 980 | 292 593 | 213 303 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 30 208 | 356 346 | 530 887 |
| Summa tillgångar | 25 000 | 260 188 | 648 939 | 744 190 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | — | 110 848 | 285 768 | 261 714 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 119 429 | 354 349 | 366 840 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | 115 759 | 153 831 | 82 760 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 140 759 | 294 590 | 377 350 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 395 000 | 856 000 | 928 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 154 533 | 255 749 | 142 549 |
| EBITDA | — | 155 221 | 259 611 | 146 411 |
| Resultat före skatt | 0 | 145 952 | 193 879 | 104 884 |
| Årets resultat | — | 115 759 | 153 831 | 82 760 |
| Personalkostnader | — | 0 | 227 656 | 269 762 |
| Avskrivningar | — | 688 | 3 862 | 3 862 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mustmakarna på Österlen AB
Översikt
Mustmakarna på Österlen AB (org.nr 559327-6206) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Kivik. Bransch enligt SCB: juice- och safttillverkning (SNI 10320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 928 000 kr, vilket är 8,4 % mer än året innan (856 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 82 760 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 928 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 744 190 kr och det egna kapitalet 377 350 kr (soliditet 50,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.