Toska Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 643 943 | 3 339 098 | 2 292 125 | 2 100 004 |
| Årets resultat | 362 446 | 172 192 | −13 532 | −22 490 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 810 262 | 851 512 | 1 029 104 | 994 240 |
| Summa skulder | 422 816 | 651 874 | 842 998 | 830 624 |
| Summa eget kapital | 387 446 | 199 638 | 186 106 | 163 616 |
| Anställda | 4 | — | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 360 000 | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Toska Måleri AB
Översikt
Toska Måleri AB (org.nr 559325-9764) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Haninge. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 100 004 kr, vilket är 8,4 % mindre än året innan (2 292 125 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 22 490 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 050 002 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 994 240 kr och det egna kapitalet 163 616 kr (soliditet 16,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.