Bygg och vildmark i Sörmland ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 69 381 | 59 350 | 26 634 | 140 419 | 130 068 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 69 381 | 59 350 | 26 634 | 140 419 | 130 068 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 10 249 | 8 089 | 26 275 | 21 128 | 109 824 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 10 249 | 8 089 | 26 275 | 21 128 | 109 824 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 34 131 | 2 129 | −50 902 | 118 933 | −99 047 |
| Summa eget kapital | 59 132 | 51 261 | 359 | 119 291 | 20 244 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 332 000 | 691 643 | 424 678 | 986 374 | 1 273 481 |
| Rörelseresultat | 43 774 | 2 674 | −51 130 | 136 567 | −99 111 |
| Resultat före skatt | 43 147 | 2 679 | −50 902 | 136 531 | −99 047 |
| Årets resultat | 34 131 | 2 129 | −50 902 | 118 933 | −99 047 |
| Personalkostnader | 184 527 | 570 445 | 410 924 | 672 865 | 787 216 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 10 000 | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bygg och vildmark i Sörmland AB
Översikt
Bygg och vildmark i Sörmland AB (org.nr 559325-2579) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Gnesta. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 273 481 kr, vilket är 29,1 % mer än året innan (986 374 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 99 047 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 273 481 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 130 068 kr och det egna kapitalet 20 244 kr (soliditet 15,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.