Fröken DEV ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 446 200 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 366 000 | 1 714 000 | 1 359 000 | 1 557 000 | 1 817 000 |
| Årets resultat | 224 650 | 769 486 | 329 292 | 466 954 | 645 151 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 385 689 | 1 194 653 | 1 176 154 | 1 274 863 | 1 651 699 |
| Summa skulder | 111 039 | 150 517 | 185 526 | 186 281 | 126 966 |
| Summa eget kapital | 274 650 | 1 044 136 | 990 628 | 1 088 582 | 1 524 733 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 382 800 | 369 000 | 209 000 | 446 200 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fröken DEV AB
Översikt
Fröken DEV AB (org.nr 559324-7884) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 817 000 kr, vilket är 16,7 % mer än året innan (1 557 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 49,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 645 151 kr (35,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 817 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 651 699 kr och det egna kapitalet 1 524 733 kr (soliditet 92,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 446 200 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.