Fotograf Victor Falk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 222 083 | 1 244 309 | 1 403 846 | 1 069 923 | 464 479 |
| Summa anläggningstillgångar | 106 026 | 83 866 | 61 706 | 344 546 | 1 080 890 |
| Summa tillgångar | 1 328 109 | 1 328 175 | 1 465 552 | 1 414 469 | 1 545 369 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 748 984 | 638 572 | 482 316 | 424 134 | 248 805 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 748 984 | 638 572 | 482 316 | 424 134 | 248 804 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 554 125 | 360 478 | 393 633 | 407 099 | 606 230 |
| Summa eget kapital | 579 125 | 689 603 | 983 236 | 990 335 | 1 296 565 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 020 000 | 1 361 000 | 1 428 000 | 1 704 000 | 2 174 000 |
| Rörelseresultat | 698 217 | 449 197 | 502 544 | 499 798 | 752 302 |
| EBITDA | 702 993 | 471 357 | 524 704 | 521 958 | 779 127 |
| Resultat före skatt | 698 158 | 448 696 | 497 428 | 517 968 | 770 558 |
| Årets resultat | 554 125 | 360 478 | 393 633 | 407 099 | 606 230 |
| Personalkostnader | 211 253 | 725 847 | 691 435 | 786 479 | 899 757 |
| Avskrivningar | 4 776 | 22 160 | 22 160 | 22 160 | 26 825 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 400 000 | 300 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fotograf Victor Falk AB
Översikt
Fotograf Victor Falk AB (org.nr 559324-5367) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 174 000 kr, vilket är 27,6 % mer än året innan (1 704 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 606 230 kr (27,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 174 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 545 369 kr och det egna kapitalet 1 296 565 kr (soliditet 83,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.