Boman Group Fastighet 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 23 100 | 817 145 | 1 086 834 | 778 427 | 1 319 092 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 20 129 815 | 22 288 280 | 21 288 960 | 20 509 831 |
| Summa tillgångar | 23 100 | 20 946 960 | 23 375 114 | 22 067 387 | 21 828 923 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | 4 209 035 | 7 038 480 | 6 332 064 | 6 350 949 |
| Långfristiga skulder | — | 16 712 529 | 15 886 006 | 15 059 484 | 14 232 963 |
| Summa skulder | 0 | 20 921 564 | 23 349 486 | 22 040 548 | 21 492 912 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 900 | 2 296 | 232 | 1 210 | 309 172 |
| Summa eget kapital | 23 100 | 25 396 | 25 628 | 26 839 | 336 011 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | −408 000 | 1 916 000 | — | — |
| Rörelseresultat | −1 900 | −407 915 | 1 000 101 | 1 322 448 | 1 410 732 |
| EBITDA | — | −407 915 | 1 916 144 | 2 321 768 | 2 440 362 |
| Resultat före skatt | −1 900 | 2 891 | 289 | 1 481 | 390 428 |
| Årets resultat | −1 900 | 2 296 | 232 | 1 210 | 309 172 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 0 | 916 043 | 999 320 | 1 029 630 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Boman Group Fastighet 1 AB
Översikt
Boman Group Fastighet 1 AB (org.nr 559321-3985) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Värnamo. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 1 916 000 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 309 172 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 21 828 923 kr och det egna kapitalet 336 011 kr (soliditet 1,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.