Backa Hugosson 29 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 167 241 | −2 479 649 | −2 701 745 | 191 700 | 140 004 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 294 334 | 19 323 495 | 21 751 217 | 21 747 063 | 21 677 117 |
| Summa tillgångar | 17 461 575 | 16 843 846 | 19 049 472 | 21 938 763 | 21 817 121 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 17 422 427 | 47 391 | 1 156 238 | 1 695 903 | 1 724 395 |
| Långfristiga skulder | — | 16 748 747 | 17 737 247 | 19 291 247 | 19 139 497 |
| Summa skulder | 17 422 427 | 16 796 138 | 18 893 485 | 20 987 150 | 20 863 892 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −135 852 | −391 440 | −391 722 | 795 627 | 1 615 |
| Summa eget kapital | 39 148 | 47 708 | 155 987 | 951 613 | 953 229 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 258 000 | 205 000 | 950 000 |
| Rörelseresultat | −135 852 | 44 906 | 115 273 | 385 187 | 428 569 |
| EBITDA | −21 190 | 249 060 | 319 427 | 589 341 | 636 395 |
| Resultat före skatt | −135 852 | −391 440 | −391 722 | 795 627 | 1 615 |
| Årets resultat | −135 852 | −391 440 | −391 722 | 795 627 | 1 615 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 114 662 | 204 154 | 204 154 | 204 154 | 207 826 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Backa Hugosson 29 AB
Översikt
Backa Hugosson 29 AB (org.nr 559320-9173) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Landvetter. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 950 000 kr, vilket är 363 % mer än året innan (205 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 615 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 21 817 121 kr och det egna kapitalet 953 229 kr (soliditet 4,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.