Nymans i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 970 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 386 858 | 6 026 342 | 1 613 850 | 18 783 399 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 77 500 | 960 270 | 1 226 977 |
| Summa tillgångar | 1 386 858 | 6 103 842 | 2 574 120 | 20 010 376 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 333 658 | 4 955 785 | 1 159 773 | 18 576 781 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 638 520 | 5 260 647 | 1 464 635 | 18 576 781 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 723 338 | 282 407 | 461 540 | 533 660 |
| Summa eget kapital | 748 338 | 843 195 | 1 109 485 | 1 433 595 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 147 582 | 9 514 820 | 15 186 933 | 27 806 552 |
| Rörelseresultat | 1 216 611 | 318 167 | 433 575 | 378 399 |
| EBITDA | — | — | 436 141 | 461 692 |
| Resultat före skatt | 911 741 | 369 845 | 619 430 | 710 519 |
| Årets resultat | 723 338 | 282 407 | 461 540 | 533 660 |
| Personalkostnader | 699 | 94 093 | 942 782 | 1 674 220 |
| Avskrivningar | — | — | 2 566 | 83 293 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 195 250 | 209 550 | 970 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nymans i Sverige AB
Översikt
Nymans i Sverige AB (org.nr 559320-4166) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malmö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 27 806 552 kr, vilket är 83,1 % mer än året innan (15 186 933 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 107 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 533 660 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 9 268 851 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 20 010 376 kr och det egna kapitalet 1 433 595 kr (soliditet 7,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 970 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.