Balder Varmvattnet 4 Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 355 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 765 000 | 754 000 | 16 252 000 | 754 000 | 1 977 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 694 000 | 46 073 000 | 164 664 000 | 204 549 000 | 201 682 000 |
| Summa tillgångar | 39 459 000 | 46 827 000 | 180 916 000 | 205 303 000 | 203 659 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 39 444 000 | 46 796 000 | 180 890 000 | 205 253 000 | 178 311 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 39 444 000 | 46 796 000 | 180 890 000 | 205 253 000 | 195 785 000 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −10 000 | −958 000 | −3 691 000 | −4 475 000 | 7 824 000 |
| Summa eget kapital | 15 000 | 31 000 | 26 000 | 50 000 | 7 874 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 12 590 000 | 15 842 000 |
| Rörelseresultat | −10 000 | −593 000 | −311 000 | 9 507 000 | 8 336 000 |
| EBITDA | — | — | — | 10 398 000 | 11 904 000 |
| Resultat före skatt | −10 000 | −958 000 | −3 691 000 | −4 475 000 | 7 828 000 |
| Årets resultat | −10 000 | −958 000 | −3 691 000 | −4 475 000 | 7 824 000 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | 891 000 | 3 568 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 2 355 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Balder Varmvattnet 4 Fastighet AB
Översikt
Balder Varmvattnet 4 Fastighet AB (org.nr 559320-1923) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 842 000 kr, vilket är 25,8 % mer än året innan (12 590 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 824 000 kr (49,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 203 659 000 kr och det egna kapitalet 7 874 000 kr (soliditet 3,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 2 355 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.