ASIA Massageskola ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 245 161 | 1 439 188 | 2 565 587 | 2 045 513 | 1 509 129 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 245 161 | 1 439 188 | 2 565 587 | 2 045 513 | 1 509 129 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 156 027 | 354 706 | 528 231 | 223 982 | 860 542 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 156 027 | 604 706 | 1 028 231 | 223 982 | 860 542 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 64 134 | 745 348 | 702 875 | 284 175 | −372 945 |
| Summa eget kapital | 89 134 | 834 482 | 1 537 356 | 1 821 531 | 648 587 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 300 303 | 1 812 895 | 2 046 932 | 1 857 116 | 1 634 686 |
| Rörelseresultat | 80 775 | 1 188 241 | 1 138 618 | −132 116 | −369 870 |
| Resultat före skatt | 80 772 | 938 625 | 889 529 | 362 133 | −372 945 |
| Årets resultat | 64 134 | 745 348 | 702 875 | 284 175 | −372 945 |
| Personalkostnader | 97 250 | 0 | 95 540 | 804 734 | 990 561 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | — | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 800 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ASIA Massageskola AB
Översikt
ASIA Massageskola AB (org.nr 559319-3633) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 634 686 kr, vilket är 12,0 % mindre än året innan (1 857 116 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 52,7 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 372 945 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 817 343 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 509 129 kr och det egna kapitalet 648 587 kr (soliditet 43,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.