Civilscon ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 036 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 875 178 | 2 379 023 | 2 548 489 | 6 667 185 | 6 852 208 |
| Summa anläggningstillgångar | 230 195 | 289 066 | 617 955 | 166 530 | 70 204 |
| Summa tillgångar | 2 105 373 | 2 668 089 | 3 166 444 | 6 833 715 | 6 922 412 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 290 009 | 650 386 | 1 372 771 | 3 425 520 | 4 235 268 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 290 009 | 650 386 | 1 372 771 | 3 425 520 | 4 235 268 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 715 364 | 1 202 339 | 575 970 | 2 064 522 | 1 086 949 |
| Summa eget kapital | 815 364 | 2 017 703 | 1 793 673 | 3 408 195 | 2 687 144 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 782 000 | 9 845 000 | 9 884 000 | 18 555 000 | 22 179 000 |
| Rörelseresultat | 860 886 | 1 474 535 | 306 284 | 1 621 818 | 1 444 524 |
| EBITDA | 865 754 | 1 516 070 | 395 538 | 1 732 755 | 1 540 849 |
| Resultat före skatt | 895 327 | 1 521 698 | 650 059 | 2 410 101 | 1 449 879 |
| Årets resultat | 715 364 | 1 202 339 | 575 970 | 2 064 522 | 1 086 949 |
| Personalkostnader | 972 517 | 2 623 976 | 3 618 695 | 3 754 740 | 3 942 051 |
| Avskrivningar | 4 868 | 41 535 | 89 254 | 110 937 | 96 325 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 4 | 3 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 450 000 | 1 808 000 | 1 036 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Civilscon AB
Översikt
Civilscon AB (org.nr 559319-0886) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 22 179 000 kr, vilket är 19,5 % mer än året innan (18 555 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 55,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 086 949 kr (4,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 5 544 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 922 412 kr och det egna kapitalet 2 687 144 kr (soliditet 38,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 036 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.