Patricks bilvård ABAktiv

559318-2792AktiebolagRegistrerat 2021HJO

Finansiell översikt

72 199 kr−42,2%
Omsättning 2025
−16,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
0100 tusen200 tusen300 tusen20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar26 79466 95627 67419 164182 376
Summa anläggningstillgångar30 74127 51524 28921 06317 837
Summa tillgångar57 53594 47151 96340 227200 213
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder11 10996 14711 09022 47421 573
Långfristiga skulder4 0002 10051 97028 000185 000
Summa skulder23 27198 24763 06050 474206 573
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)9 264−38 040−7 3218503 887
Summa eget kapital34 264−3 776−11 097−10 247−6 360
Resultaträkning
Nettoomsättning150 000269 000105 000125 00072 199
Rörelseresultat19 842−45 844−7 5729483 850
EBITDA21 357−42 618−4 3464 1747 076
Resultat före skatt11 670−38 040−7 3218503 887
Årets resultat9 264−38 040−7 3218503 887
Personalkostnader6100———
Avskrivningar1 5153 2263 2263 2263 226
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning————0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Patricks bilvård AB

Översikt

Patricks bilvård AB (org.nr 559318-2792) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Hjo. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 72 199 kr, vilket är 42,2 % mindre än året innan (125 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 887 kr (5,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−6 360 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.