Larssons Måleri ABAktiv

559318-1950AktiebolagRegistrerat 2021GÄVLE

Finansiell översikt

1 484 000 kr−15,7%
Omsättning 2024/25
−7,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar636 118886 606559 849660 434
Summa anläggningstillgångar—25 13619 34019 921
Summa tillgångar636 118911 742579 189680 355
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder257 403405 23582 209123 686
Långfristiga skulder————
Summa skulder357 403505 235172 209213 686
Aktiekapital25 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)253 715127 79247359 688
Summa eget kapital278 715406 507406 980466 669
Resultaträkning
Nettoomsättning1 873 0001 650 0001 761 0001 484 000
Rörelseresultat421 991165 079−4 05283 963
EBITDA—168 9431 74489 765
Resultat före skatt321 991164 8985 52283 853
Årets resultat253 715127 79247359 688
Personalkostnader612 121770 963692 452710 370
Avskrivningar—3 8645 7965 802
Övriga nyckeltal
Anställda1111
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Larssons Måleri AB

Översikt

Larssons Måleri AB (org.nr 559318-1950) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 484 000 kr, vilket är 15,7 % mindre än året innan (1 761 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 59 688 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 484 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 680 355 kr och det egna kapitalet 466 669 kr (soliditet 68,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.