Two Star Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 76 307 | 99 026 | 125 877 | 122 430 | 56 859 |
| Summa anläggningstillgångar | 94 400 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 170 707 | 99 026 | 125 877 | 122 430 | 56 859 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 11 990 | 31 015 | 55 785 | 48 245 | 6 058 |
| Långfristiga skulder | 61 039 | 6 466 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 73 029 | 37 481 | 55 785 | 48 245 | 6 058 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −102 322 | −36 133 | 8 547 | 4 093 | −30 784 |
| Summa eget kapital | 97 678 | 61 545 | 70 092 | 74 185 | 50 801 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 89 000 | 246 000 | 134 000 | 168 000 | 63 000 |
| Rörelseresultat | −102 306 | −35 983 | 10 514 | 3 939 | −30 680 |
| EBITDA | −78 706 | −35 983 | — | — | — |
| Resultat före skatt | −102 322 | −36 133 | 10 712 | 4 093 | −30 784 |
| Årets resultat | −102 322 | −36 133 | 8 547 | 4 093 | −30 784 |
| Personalkostnader | 22 078 | 102 834 | 98 487 | 218 132 | 76 919 |
| Avskrivningar | 23 600 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Two Star Transport AB
Översikt
Two Star Transport AB (org.nr 559317-6935) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Tyringe. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 63 000 kr, vilket är 62,5 % mindre än året innan (168 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 30 784 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 63 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 56 859 kr och det egna kapitalet 50 801 kr (soliditet 89,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.