GI Creative ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 176 456 | 228 050 | 232 741 | 130 971 | 195 117 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 912 | 29 248 | 14 152 | 1 088 | 0 |
| Summa tillgångar | 183 368 | 257 298 | 246 893 | 132 059 | 195 117 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 53 251 | 74 930 | 57 378 | 1 949 | 28 145 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 53 251 | 74 930 | 57 378 | 1 949 | 28 145 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 105 117 | 52 251 | 7 147 | −59 406 | 36 862 |
| Summa eget kapital | 130 117 | 182 368 | 189 515 | 130 110 | 166 972 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 499 000 | 618 000 | 597 000 | 327 000 | 630 000 |
| Rörelseresultat | 132 453 | 66 102 | 7 126 | −60 978 | 36 518 |
| EBITDA | 135 296 | 82 958 | 22 222 | −47 914 | 37 606 |
| Resultat före skatt | 132 453 | 66 149 | 9 454 | −59 406 | 36 862 |
| Årets resultat | 105 117 | 52 251 | 7 147 | −59 406 | 36 862 |
| Personalkostnader | 328 548 | 459 666 | 467 410 | 289 208 | 541 705 |
| Avskrivningar | 2 843 | 16 856 | 15 096 | 13 064 | 1 088 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: GI Creative AB
Översikt
GI Creative AB (org.nr 559316-5086) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 630 000 kr, vilket är 92,7 % mer än året innan (327 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 36 862 kr (5,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 630 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 195 117 kr och det egna kapitalet 166 972 kr (soliditet 85,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.